Zehirli Aslan Balığını Öldüren Robot Geliştirildi

Geçtiğimiz aylarda Ege ve Akdeniz kıyılarının korkulu rüyası olan zehirli aslan balıklarını öldürebilen yeni bir robot geliştirildi. Özellikle insanlar ve denizdeki diğer canlılar için tehlike arz eden aslan balıkları geliştirilen yeni robotla temassız olarak etkisiz hale getirilebilecek.

Aslan balıkları, dünya genelinde sayısız istilacı türleri bulunan ve bölgesel faunaları yok eden zehirli bir balık türüdür. Aslan balıkları bölgesel olarak yerleşmiş bir şekilde bulunan bir balık türü değildir ve aslan balıklarının yaşam alanları arasında en risk teşkil eden bölgeler ise kıyıya yakın yerlerdir. Ülkemizde de geçtiğimiz aylarda Ege ve Akdeniz kıyılarında denizlere giren vatandaşlarımız aslan balıklarına karşı uyarılmıştı. Aslan balıkları ayrıca aşırı yemek yeme özelliğiyle de bilinen canlılar ve bu özelliklerinde dolayı körfez bölgelerindeki balık türleri için de oldukça risk teşkil etmektedirler.
 

RISE'de (Robots In Servive Of The Environment) çalışan bilim insanları, özellikle Florida, Bermuda ve Karayipler'in kıyı ekosistemlerini tehdit eden, zehirli ve aşırı nüfuslu olan aslan balıkları üzerinde şok etkisi yaratarak balığın acısız bir şekilde ölmesini sağlayan bir robot geliştirdiler. Belirli bir türü öldürmek için bir robot geliştirilmesi ilk duyulduğunda kulağa hoş gelmeyen bir durum fakat aslan balıkları artık diğer balıklar ve insanlar için oldukça ciddi bir sorun haline gelmiştir. Aslan balıkları görünüş olarak güzel bulunan bir tür olsa da bu zamana kadar körfezlerin korkulu rüyası olmuş bir balık türüdür. Örneğin bir aslan balığı sadece 30 dakika içerisinde 20'ye yakın balığı yiyebilecek kapasiteye sahip bir balık.
 


Denizlerde milyonlarca aslan balığının bulunması ve bu kadar yoğun bir nüfusa karşı bu balığın denizlerde çok az sayıda avcısının bulunması bilim insanlarını harekete geçirdi. Bilim insanları balık ekosisteminin dengesini sağlayabilmek adına aslan balıklarını yok edebilecek bir robot geliştirme kararı aldılar.

RISE kurucusu Colin Angle Bermuda'da bu sorunu bizzat gözlemledikten sonra da bu çözüm yöntemini önermiştir. Geliştirilen bu robot iki adet iç içe geçmiş elektrot arasına giren aslan balığının üzerine elektrik uygulanmasıyla çalışıyor. Robot esasen aslan balıklarını elektrik akımıyla felç ederek acısız bir şekilde öldürüyor. Bu süreç maalesef ekosistemlerin korunması için gerekli bir durum.

Proje üzerinde çalışan araştırma ekibi balıkları elektrikle öldürmeden önce robotun balıkları korkutup korkutmadığın gözlemleyebilmek amacıyla ürünü kayalıklı sığ sularda test etti. Araştırmacılar cihazın öldürme etkisinin akvaryumlardaki aslan balıklarında test edilmeden önce robotun denizlere gönderilmeyeceğini bildirdi.