Tamirci Örümcek Robotlar

Robotik biliminde yaşanan gelişmeler ile robotlar artık sadece üretim süreçlerinde değil kontrol ve tamir aşamalarında da kullanılıyor. ‘Spider’ isimli örümcek robot ise bu alanda birçok araştırmaya öncelik edecek gibi gözüküyor.

Hava araçlarında olası bir kaza durumunda hem can güvenliği tehlikeye girmekte hem de yüksek tamir maliyetleri oluşabilmektedir. Hatta geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük hava aracı üreticisi özelliğine sahip olan Airlander'ın zeplini, kaza yaparak yeni bir tamir maliyetinin çıkmasına neden olmuştu. Özellikle zeplinlerdeki bu kazalar detaylı kontrolün yapılamamasından kaynaklanmaktadır. ABD’deki Locheed Martin firması, zeplinlerin kaza riskini en aza indirmek amacıyla robotik bilimine başvurdu ve Spider isimli tamirci örümcek robotlar geliştirdi.

lockheed-spider-6

Spider, zeplin üzerinde gezinerek kontrol için göreve başlıyor. Kontrol ve tamir işlemi iki aşamalı gerçekleşiyor. Öcelikle Spider, LED ışık ile balon yüzeyinde geziyor. Balon içindeki algılayıcı yüzeydeki olası bir delikte LED ışığı algılayarak uyarı veriyor. Sonrasında ise Spider, yüzeyde gördüğü hataları yama yaparak kapatarak görevini tamamlamış oluyor. Ayrıca yüzeyde bulduğu tüm hataları tamir öncesi ve tamir sonrası olacak şekilde raporlayarak bir bilgisayara göndererek incelemesinin yapılmasını sağlıyor.

Projenin geliştiricileri, tamir işleminde örümcek tasarımının kullanım nedeni olarak kavisli yüzeylere kolay tırmanabilmesini ve deliklere daha hızlı müdahale edilebilmesini gösteriyor. Geliştirme çalışmaları devam eden robotun zeplinler üzerine çalışma yapan firmalardan büyük bir ilgi toplaması bekleniyor. Böylelikle, insanoğlunun doğadan ilham aldığı biyomimetik bilimiyle yapılan robotlara bir yenisi daha eklendi. Spider ile ilgili ayrıntıları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.