İletken Betonlar: Enerji Dalgalarından Korunma

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sahip olunan teknolojik ürünlerin korunması problem haline gelmiştir. Elektronik ürünlerin düşmanı olan elektromanyetik enerji dalgaları, ulusal güvenliğe, kritik altyapı merkezlerine, veri merkezlerine veya elektrik şebekelerine ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle bu enerji dalgalarına karşı alınacak önlemler hayati önem taşımaktadır. Yıkıcı etkiye sahip bu dalgaların etkilerinden kurtulmak için yeni bir yöntem olan iletken betonlar geliştirilmiştir.

iletken-beton-projesi

Nebraska mühendisleri, ChristopherTuanveLimNguyen elektromanyetik darbelere (EMP) karşı etkileyici bir yöntem olan iletken duvarları geliştirdiler. İletken duvarlar elektromanyetik etkiyi azaltarak elektronik sistemleri koruma amaçlı kullanılmaktadır. Elektromanyetik enerji heryerdedir. Bu enerji dalgalar halinde yayılmakta ve güneş ışınları, radyo dalgaları, mikrodalgalar, X-ışınları ve Gamma ışınları olmak üzere oldukça geniş bir yelpazede yer alırlar. Nükleer patlama veya EMP aygıtları sebebiyle oluşan elektromanyetik dalgalar, akım ve gerilim indüklenmesine sebep olur. İndüklenme sonucu ise elektronik arızalar meydana gelebilir.

Tuanve Nguyen partnerliğinde geliştirilen iletken betonlar elektriği iletmek için yapılmıştır. İlk patentli iletken betonları otoyol ve köprülerin buz ve kardan etkilenmemeleri için geliştirmiş. Daha sonra ürünler elektromanyetik dalgalar içinde bir iletken haline getirilmiş. Ürettikleri teknoloji elektromanyetik dalgaları emer ve yansıtır. Standart betonlara manyetik etkileri emmek için bazı mineraller ve manyetitler yerleştirilmiştir. Daha iyi emme ve yansıtma için iletken duvar karbon ve metal elemanlar ile güçlendirmiştir. Bu özellik sayesinde elektromanyetik dalgalar daha etkili bir şekilde absorbe edilir ve yansıtılır.

iletken-beton

İletken betonlar hem maliyet açısından uygun hem de diğer koruma metotlarına göre daha fazla esneklik sunmaktadır. Bu betonlar askeri alanlarda, finans sektöründe, veri sunucularının olduğu bölgelerde ve elektronik malzemelerin olduğu yerleri koruma amaçlı kullanılmaktadır.

Mevcut binalara püskürtme yöntemiyle uygulama yapılarak, binalar elektromanyetik dalgalardan muhafaza edilebilir. Grup genelde uygulamanın etkinliğini göstermek için prototip yapılar inşa etmektedir. Tuan ve Nguyen şimdi ürünlerini daha kullanılabilir hale getirmek için çalışmaya devam etmektedirler.