Başlıca çözümlerimiz şunlardır:

 • Yüz Tanıma Sistemleri
 • Kartlı Geçiş Sistemleri
 • Parmak İzi Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemleri Avantajları

 • Evrenseldir: Herkesin bir yüzü vardır ve herkes bu sisteme dahil olabilir.
 • Kesintisizdir: Fotoğraf çekimine benzer temassız doğrulama işlemine sahiptir.
 • İnanılmaz hızlıdır: Yüksek duyarlılığa sahip yüz tanıma yazılımı kullanıcının yüzünü hemen bulur ve anında karşılaştırma işlemine başlar. Tanıma sensörleri için yükseklik ayarlamasına gerek yoktur, gözlük ve eldivenlerin çıkarılmasına gerek yoktur,  kullanıcının bir tarayıcıya dokunmasına ya da yüzünü belirli bir şekilde göstermesine gerek duyulmaz.
 • Doğru ve yanlışsızdır: Bir insan tarafından yapılan kimlik doğrulamasından daha iyidir ve yüz tanıma cihazı 24 saat kesintisiz çalışır.
 • Güvenilirdir: Başarıyla toz, kir, yağ, değişken aydınlatma gibi gerçek yaşam koşullarındaki olağan biyometrik engelleri aşar.

Yüz tanıma sistemleri genel olarak aşağıdaki sistemlerde kullanılmaktadır.

 • PDKS Sistemleri (Personel Devam Kontrol Sistemi): Personelin giriş çıkış saatlerinin takip edilmesi ve buna bağlı olarak puantaj hesaplamalarının yapılması ve işçilik ücretlerinin belirlenmesinde kullanılır.
 • EKS Sistemi (Erişim Kontrol – Geçiş Kontrol): Turnike, Kapı, Bariyer sistemlerine bağlanarak yetkili kişilerin geçişini sağlamada kullanılır.
 • Yemekhane Kontrol Sistemi: İşletme yemekhanenizde izin verilen personellerinizin, izin verilen miktarda ve zamanlarda yemek hakkı verilmesi sağlamak ve yemek tüketimi ile ilgili çeşitli  raporların alınması amacı ile kullanılmaktadır.
 • Üye Takip Sistemi: Üyelik sistemi ile çalışan yerlerde üyeliği devam eden kişilerin geçişleri ve alışverişlerinin takip edilmesi, üyeliği bitmiş kişilerinde ayırt edilerek tesisleri kullanımının durdurulmasında kullanılır.
 • Öğrenci Takip Sistemi: Öğrencilerin devam, devamsızlık, yoklamalarının yapılarak geç gelmeleri, erken çıkmaları yada gelmemeleri durumlarının dijital ortamda yapılmasında kullanılır.

Yüz tanıma sisteminin pek çok avantajı vardır. En büyük avantajı da tam güvenliği sağlamasıdır.

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı geçiş sistemleri genel olarak personel devam takibinde, ödemeli geçiş sistemlerinde, giriş kontrol ve yemekhane otomasyonu uygulamalarında kullanılmaktadır.

Ödemeli kartlı geçiş sistemleri özellikle kent kart gibi toplu taşıma araçlarında kullanılmaktadır. Bundan başka yemekhane ve kantin otomasyonu uygulamalarında da kullanılır. Üye takip sistemleri spor salonları, havuz giriş kontrolü gibi uygulamalarda kullanılır.

Güvenlik geçiş sistemleri üniversite, holding, plaza girişlerinde kullanılmaktadır. Personel devam takip sistemi puantaj hesabı gerektiren tüm işletmelere yönelik bir çözümdür. Üniversitelere yönelik kampus kart çözümlerinde hem güvenlik giriş hem de ödemeli sistemler birbirine entegre olarak kullanılır.

Yukarıda bahsedilen tüm kartlı geçiş sistemlerinde kişi tanıtıcısı olarak elektronik akıllı kartlar kullanılır. Geçiş sistemlerinde barkotlu, manyetik, proximity ve mifare kartlar kullanılabilir. Günümüzde sahip olduğu avantajlardan dolayı yaygın olarak mifare kart teknolojisi kullanılmaktadır.

Elektronik erişim kontrol sistemlerinin gelişiminden önce, pek çok şirket için anahtarların yönetimi kabus gibiydi. Bazı kuruluşlar kendilerini hantallaştıran ve engeller üreten onlarca anahtar kullanmaktaydı.

Ayrıca çalışanların yaptıkları iş ve farklı pek çok kapı geçişi anahtar yönetimini zorlaştırmaktaydı. Buna ek olarak anahtarlar kolayca kaybedilebilir ve çoğaltılabilir. İşten ayrılan çalışanlar da zaman zaman anahtarları iade etmez.

Kurumların binalarını daha iyi kontrol ihtiyacına destek amacıyla erişim kontrol sistemleri geliştirildi.

Artık kartlar anahtarların yerlerini alabilir ve ağ üzerindeki bir veya birkaç PC aracılığıyla binalara/ofislere erişim programlanabilir. Buna göre, bir çalışan erişim kartını iade etmeden firmadan ayrılırsa, kendisinin kapı erişimi çalışan tarafından kolaylıkla engellenebilir.

Kartlı geçiş kontrol sistemiyle çalışanların nereye, hangi zamanlarda girdiğini tespiti mükemmel bir şekilde raporlanabilir. Erişim kontrol sistemi binaya yetkisiz kişilerin girişlerini engelleyen ve video gözlem, hırsız, yangın sistemlerini tamamlayan teknolojik bir çözümdür.

Kartlı Geçiş Sisteminin Kullanım Alanları

Kartlı geçiş sistemini her türlü kamu ve özel kurumlar, Firmalar, Fabrikalar, İş Hanları, Ofisler, Depo, Özel Bölümler, Asansörler , Siteler, Plazalar, oteller için uygulayabilirsiniz.

Sistemin Amacı

Kişilerin veya araçların giriş ve çıkış yapabileceği noktaların belirlenmesi , bu giriş/çıkış bilgilerinin Tarih/Saat/Personel bazında raporlanması. 

Sistemin sağladığı avantajlar

Erişim Kontrol Sisteminin en önemli avantajlarından birisi erişim aktivitesini belgeleme ve raporlama yeteneğidir. Orta ve geniş düzeyli sistemlerde kullanıcı tanımlı erişim aktivitesi raporlaması elde edilebilir. Böylece yaşanan bir olaydan sonra kimin hangi kritik alanlarda bulunduğu kolayca ve hızlı şekilde anlaşılabilir.

Kartlı geçiş sisteminin çalışma prensibi oldukça pratiktir. İşletme içindeki güvenliği sağlamak amacıyla her personel ve departman için dolaşım yetkilerinin düzenlenmesini sağlar. Her personele bir proximity kart verilerek EKS programı içinden personelin işletmedeki dolaşım yetkileri istenen saat, zaman, bölüm ve departmana göre tanımlanır. Personel bu kartı ilgili bölüme giriş-çıkış yapmak istediğinde cihaz ya da turnike üzerinde kullanacaktır. (Örneğin: Dışarıdan ziyaretçi kartıyla gelen bir misafir sadece asma kata girebilir bunun dışında dolaşım yetkisine sahip değildir. Ya da 3 bölümden oluşan bir işletmede teknik eleman tüm departmanlara girebilirken, 2. bölümde çalışan bir işçi saat 12:00 ile 13:30 arası 3.bölüme girebilmektedir.)

Parmak İzi Sistemleri

Parmak izi sistemlerinde güçlü çözümler üreten firmamız, ithal ettiğimiz dayanıklı, hızlı ve güvenli parmak izi okuyucular ile personel devam kontrol, geçiş kontrol, yemekhane geçiş kontrol, öğrenci devam takip, öğrenci yoklama, üye takip gibi birçok otomasyon sistemi üretimini gerçekleştirmiştir. Parmak izi sistemleri, piyasaya algoritması sürülmesinden kısa bir zaman sonra hızlı bir şekilde birçok alanda kartlı geçiş sistemlerinin yerine tercih edilir olmuştur. Kişiye özgü oluşu, hızlı cevap süresi, kapasite sorunu olmaması, sarf maliyetini ortadan kaldırması gibi birçok avantajının yanı sıra yine de bazı otomasyonlarda gerek fiziksel şartlar gerekse teknik açılardan uygulanması zor olduğu durumlar mevcuttur. O nedenle parmak izi okuyucu sistemlerini tercih ederken uygulamanın fiziksel ve yazılımsal şartları göz önüne alınmalıdır. Parmak izi kullanım alanları da her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Dolayısı ile HDC Otomasyon olarak birçok uygulamamızda olduğu gibi parmak izi sistemlerimizde de, parmak izi okuyucularımızın tüm avantajlarından yararlanabileceğimiz ve en yüksek verimi alabileceğimiz uygulama alanlarını tercih etmekte, müşterilerimizi bu yönde bilinçlendirmeye çalışmaktayız. Teknolojiler doğru kullanıldığı sürece yararlı ve verimli olur ilkesini benimseyen firmamız parmak izi sistemlerinde en verimli olabileceği ve en sorunsuz çalışabileceği uygulama alanlarına göre geliştirmekte ve dizayn etmektedir.