Li-Fi Hız Rekoru – Saniyede 224 Gigabit hıza ulaşıldı!

Suudi Arabistan’dan araştırmacılar, Li-Fi teknolojisinin daha da hızlanmasını sağlayan bir ampul geliştirdiler. Araştırmacılar bu ampul ile var olan Li-Fi teknolojilerine oranla 20 kat daha hızlı veri aktarımı yapmayı başardılar. Ayrıntılar haberimizde.

li-fi-nedir-yuksek-hız-ışık-hızı-internet

Edinburgh Üniversitesi'nde Mobil İletişim Profesörü olan Harald Haas, 2011 yılında veri iletimi için tamamen yeni bir yaklaşım olan ışığı kullanarak Li-Fi teknolojisini dünyaya tanıtmıştı. Suudi Arabistan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırma ekibi, mavi LED ve bir çeşit fosfor karışımı kullanarak öncelikle ışığı, kırmızı ve yeşil spektrumdaki ışığa dönüştürdü. Son olarak da beyaz spektrumdaki ışığa dönüştüren bir çeşit ampul geliştirdiler. Ortaya çıkan Li-Fi teknolojisinin veri hızı mevcut olan Li-Fi teknolojilerine oranla 20 kat daha hızlı oldu.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Estonya’daki teknoloji şirketi Velmenni, bu teknolojiyi almak isteyen şirketlerin bölgedeki endüstriyel ortamlarında bu teknolojiyi test ettiklerinde saniyede 224 Gigabit hıza ulaştılar. Bu hız,1.5 Gb’lık 18 tane filmi 1 saniyede indirmeye yetecek kadar yüksek bir veri iletimi sağlıyor.

Li-Fi’de iletişim, ışığı hızlı bir şekilde açıp kapayarak (1 ve 0 durumu) sağlanır. Li-Fi teknolojisinde, ışığı açıp kapatmanın oldukça önemli olduğunu belirten Daniel Oberhaus: “İnsan gözünün algılayamayacağı kadar hızlı bir şekilde titreşim yapan ışığın, gittikçe artan bant genişliği ihtiyacını karşılayabileceğini görmekteyiz” dedi.

Suudi Arabistan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin elektrik mühendisliği bölümünde çalışan Boon Ooi: “Beyaz ışık kullanan modern VLC (görünür ışık iletişimi) cihazları, saniyede 100 milyon bit ile sınırlıdır.” dedi. Bundan dolayı Boon Ooi ve takımı farklı bir Li-Fi teknolojisi geliştirmek istediler. Bunun için fosfor nitrat ve sezyum kurşun bromür bileşimi ile oluşturulan nanokristal tabanlı bir ampul geliştirdiler. Fosfor nitrat ve sezyum kurşun bromür bileşiminden oluşan reaksiyonda ortaya yeşil ve kırmızı ışımalar (spektrumdaki) meydana geldi. Ortaya çıkan bu yeşil ışık, tepkime içinde bulunan nanokristaller tarafından emildi. Kırmızı ışıma ise ortamdaki nitrat tarafından emildi. Böylelikle ortama verilen mavi ışınla da,az miktarda emilmiş kırmızı ve yeşil renkler, mavi renkler ile birleşerek beyaz ışığı oluştururdular. Bu oluşan beyaz ışık geleneksel VLC’de kullanılan diğer beyaz LED’lere oranla daha büyük bant genişliği, veri iletimi ve hızlı anahtarlanma seçeneği sunuyor.
Birçok VLC cihazı beyaz ışık üreten LED’lere güveniyorlar. Suudi araştırmacılar tarafından geliştirilen bu Li-Fi teknolojisi 500 Mhz’lik bant genişliğine ve 2 Gbps veri aktarımına sahip. Gelecek yılllarda dijital veri ihtiyaçlarımız 16 trilyon gigabayta ulaşması düşünülüyor. Bu gelişmeler, bu teknolojinin ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermekte.

Li-Fi hakkında TED Talks'da yapılan güzel bir video;