Omron Yeni Endüstriyel Robot Çözümlerinin Lansmanını Gerçekleştirdi

otomasyon-nedir-hdcotomasyon.com.tr-automation15

             Merkezi Japonya’nın Kyoto kentinde bulunan Omron Corporation,  Nisan 2016 tarihinde dünyanın 39 ülkesinde yeni endüstriyel robotlarının lansmanını gerçekleştirdi. Bu lansmanda Omron Adept Technologies, Inc. tarafından geliştirilen, sınıfının en iyisi 49 adet yeni robot bulunuyor. Robotların üretim ortamına entegre edilmesini kolaylaştırmak amacıyla bu robotlara Omron’un sensörleri, güvenlik bileşenleri ve ödüllü NX/NJ serisi makine otomasyon kontrolörleri entegre edildi.

             Omron’un benzersiz yazılım ve kontrol mimarisi kombinasyonu, hızlı değişim gerektiren çok çeşitli ürünlerin üretilmesinden kaynaklanan fabrika otomasyonu sorunlarını çözüyor. Ortak kontroller, entegre yazılım mimarisi ve geliştirme ortamı, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları karşılayarak süreç tasarımını kolaylaştırıyor, daha esnek çalışma imkanı sunuyor ve bakımı öngörülebilir hale getiriyor. Çözümlerimizin esnekliği ve performansı; Yiyecek ve İçecek, Otomotiv ve İleri teknoloji gibi sektörler için ideal bir seçenek sunuyor.

otomasyon-nedir-hdcotomasyon.com.tr-automation13

             Lanse edilen 3 robot ailesi (SCARA, Delta, Articulated), Omron çözümünün mekanik tarafına yüksek hızlı performans ve güvenilirlik kazandırıyor. Robotların hepsi ortak entegre geliştirme ortamı tarafından kontrol edilebiliyor; böylece hattaki robot türleri, gerekli uygulamalarla esnek bir şekilde kullanılabiliyor.

PLC’ler gibi kontrol ürünleriyle kapsamlı bağlantılar kurun:

             Omron endüstriyel robot çözümleri, tüm robotları Sysmac otomasyon platformu tarafından yönetilen makine kontrol ortamıyla kusursuz bir şekilde bağlıyor. Bu yaklaşım, geleneksel robotların kullanıldığı geleneksel yapıların kısıtlamalarını aşarak en zorlu üretim hatlarının toplam verimliliğini artırıyor.

Entegre yazılım ortamıyla tasarım ve geliştirme çalışmalarını kolaylaştırın:

             “Otomasyon Kontrol Ortamı” (ACE), program kodu yazma gereksinimini önemli oranda azaltan kullanışlı ve uygulama odaklı sihirbazlar içeriyor. Kullanıcılar, yeni otomasyon proseslerini doğrulama süresini önemli oranda azaltan güçlü 3D simülasyon aracına erişebiliyor. Görsel denetimin kullanıldığı robot uygulamaları, paketleme hatları için özel geliştirilmiş ACE PackXpert yazılımı tarafından tamamen destekleniyor.

Genel Bakış

Omron’un Adept Cobra robotu sektörde eşi benzeri olmayan bir performans sunar.

             Yüksek performanslı SCARA robot sistemi; mekanik montaj, malzeme taşıma, paketleme, makine bakımı, vidalama ile birlikte hızlı ve hassas otomasyon gerektiren diğer uygulamalara yöneliktir. Omron Adept Cobra Serisi robotlar, dahili Adept SmartController™ hareket kontrolörü sayesinde sektörde eşi benzeri olmayan bir performans sunar.

Cobra_350

 • Adept ACE yazılımı, kullanıcı dostu bir arayüzle uygulamalarınızın etkin biçimde kullanılmasını sağlar
 • Yüksek çözünürlüklü mutlak enkoderler; yüksek doğruluk, üstün yavaş hız takibi ve kolay kalibrasyon sağlar
 • Yüksek verimliliğe sahip, düşük ataletli Harmonik Sürücüler ve hafif kol, maksimum hız sağlar
 • 8 kHz servo güncelleme hızı yol takibini ve kontrolünü geliştirir
 • Robotu PC, PLC veya kontrolör aracılığıyla kontrol etmek için entegre 10/100 Base-T Ethernet TCP/IP özelliği
 • Çalışma sırasında statik elektriği önlemek için Elektrostatik Boşalma (ESD) ve temiz odalar için mevcut seçenekler

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/cobra

eCobra SCARA Robot Serisi, kompakt sistem iz düşümü sunarak değerli zemin alanından tasarruf sağlarken kurulum maliyetlerini ve karmaşıklığıda azaltır.

Omron’un Adept eCobra 600/800 SCARA robot serisi, 600 veya 800 mm menzile sahiptir ve her biri farklı uygulama zorlukları ve verim gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan üç performans katmanı içerir. eCobra, kompakt iz düşümü sunarak değerli zemin alanından tasarruf sağlarken kurulum maliyetlerini ve karmaşıklığı da azaltır. Bu benzersiz ürün ailesi, kullanıcıların her performans seviyesinde en kaliteli ve en dayanıklı robotlara sahip olmasını sağlar.

eCobra_600

 • Değerli zemin alanından maksimum düzeyde faydalanmak ve kurulum maliyetlerini (kablo, kontrol dolabı, iş gücü vb.) azaltmak için tüm amplifikatörler ve kontroller robotun içinde tamamen gömülü olarak yer alır
 • Genel bir donanım platformunu temel alan üç performans seviyesi (Lite, Standard ve Pro) vardır. Donanım kalitesinden ödün vermeden yalnızca uygulama için gerekli olan performansı sunarak ürün değerini en üst seviyeye taşır
 • Yazılım lisansı indirilerek performans yükseltilebilir. Basit bir yazılım yükseltmesiyle ürün verimini artırmak için robotunuzu kolaylıkla yükseltebilirsiniz
 • Standard ve Pro performans seviyelerinde doğrudan PLC programlama gibi gelişmiş özellikler bulunur. Bu özellik, bilindik ladder lojik programlama dilleri kullanılarak eğitim ve uygulama sürelerinin en aza indirilmesini sağlar
 • Adept ACE™, uygulamaların uzun ve aşırı karmaşık programlama işlemleri gerekmeden verimli biçimde kullanılmaya başlanmasını sağlar
 • Sanal ortamda eksiksiz bir sistem yapılandırmasının ve testinin yapılmasına olanak sağlayan güçlü bir 3D emülatör içerir

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/ecobra

X-Scara: Esnek seçme sistemi

Geniş erişim ve taşıma kapasitesi 120 mm ile 1200 mm aralığında ve 1 kg ile 50 kg arasında değişir ve bu özellik robotun uygulamanız için hassas şekilde ayarlanmasına imkan sağlar. Temiz oda ve toza/damlamaya dayanıklı türler gibi özel sürümler gıda ve farmasötik endüstrilerindeki uygulamalar için kritik ortamlarda kurulumu mümkün kılar.

XG serisi tüm eksenler için kullanılan mekanik sistemin basitliği sayesinde çok güvenilir bir teknoloji uygular.

xsacr

 • Daha yüksek güvenilirlik (XG serisinde kayış bulunmaz, hareket eden elektronik parça da yoktur)
 • Daha yüksek hassasiyet ve hız
 • Minimum bakım
 • Daha yüksek esnemezlik
 • Kullanımı daha kolay
 • Çok kompakt tasarım
 • Çoklu bağlanabilirlik seçenekleri
 • Tümleşik görüş ve konveyör izleme fonksiyonları

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/x-scara

Hornet robot serisi birincil ve ikincil gıda paketleme için tasarlandı

Hornet 565, yüksek hızlı alma ve paketleme uygulamalarına yönelik bir paralel robottur. Güçlü kontroller robotun tabanına gömülüdür, böylece değerli zemin alanından tasarruf sağlanır, kurulum masrafları ve ürün karmaşıklığı azalır. Standart IP65 sınıfı çalışma alanı ve kolay yıkama için korozyona dayanıklı malzemeler gibi kirlenme riskini en aza indiren hijyenik bir tasarıma sahiptir.

Hornet; entegre yüksek hızlı konveyör izleme, güçlü görsel kılavuz ve özellikle paketleme pazarı için tasarlanmış, kullanımı kolay bir uygulama yazılımı içeren eksiksiz bir robot paketleme çözümü sunar. Robot, doğrudan bir PLC üzerinden programlanabilir ve bilindik ladder lojik programlama dilleri kullanılarak eğitim ve uygulama süreleri en aza indirilir.

Hornet

 • Hornet 565, herhangi bir harici kontrol cihazı gerektirmez, tüm amplifikatörler ve kontroller robotta yer alır
 • Genişletilmiş dikey menzili 0,36 m3 (12,7 ft3) çalışma alanı sağlayarak daha fazla paket çeşidinin kullanılmasına olanak tanır.
 • 0,32 sn döngü süresi, daha yüksek ürün verimliliği sağlar ve ürün alma başına maliyeti azaltır

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/hornet

Omron Adept Quattro robot, patentli özelliklere ve et ve tavuk işleme alanında USDA onayına sahip olan dünyadaki tek paralel robottur.

Quattro™ Paralel robot; paketleme, üretim, montaj ve malzeme taşıma alanlarındaki yüksek hızlı uygulamalarda oldukça başarılıdır. Bu robot, tüm çalışma alanında maksimum hız, maksimum ivme ve olağanüstü bir performans sağlayan patentli dört kollu döner platformumuza sahip olan dünyadaki tek paralel robottur (“delta robot” olarak da adlandırılır). Ultra kompakt kontrolleri ve gömülü amplifikatörleri iz düşümü verimliliğini geliştirirken kurulumu da basitleştirir.

Quattro robot yüksek hız, doğruluk ve baş üstü montaj özellikleriyle esnek ve hızlı paketleme, malzeme taşıma, takım hazırlama ve montaj işleri için mükemmel seçimdir.

Quattro

 • Patentli dört kollu tasarım
 • Sağlam bileşenler ve tasarım
 • Yüksek çözünürlük, mutlak enkoderler
 • Yüksek verimliliğe sahip, düşük ataletli sürücüler ve hafif kollar
 • 8 kHz servo güncelleme hızı yüksek doğruluk, üstün yavaş hız takibi ve kolay kalibrasyon sağlar
 • Entegre sıcaklık sensörleri hasarı önlemek için servo motorlardaki sıcaklığı izler
 • Robottaki tanı ekranı, sorunların daha hızlı giderilmesini sağlar
 • Quattro S650HS modeli, birincil gıda işleme alanında USDA onaylıdır

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/quattro

X-Delta: Sysmac platformunda entegre edilen en hızlı alma sistemi

Dakikada 200 döngüye ulaşabilen Delta çözümü anında Alma ve Yerleştirme operasyonları uygulamak için birden fazla konveyör ile senkronize edilebilir. NJ kontrol cihazı 8 Delta robotu kontrol ederken 2 ms, 4 robotu kontrol ederken 1 ms yanıt süresi sunar.

X-Delta

 • Bir kontrolör ile 8 robota kadar kontrol olanağı
 • Serbestlik derecesi: 3 + 1 (opsiyonel dönüş ekseni)
 • Dakikada 200 devire kadar
 • Çalışma aralığı 500 mm’den 1600 mm’ye kadar olan ürün çeşitliği
 • Farklı Delta robot kolu türleri
 • Taşıma kapasitesi aralığı: 1 – 8 kg
 • IP sınıfı aralığı: IP65, IP67, IP69K
 • Yeni çarpışma önleyici algılama işlevi: İsteğe bağlı bu işlev, tutucu üzerindeki tehlikeli ve beklenmedik darbeleri algılayarak makinenizin emniyetini artırır.

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/x-delta

Adept Viper altı eksenli robotlar, hız ve hassasiyet özellikleriyle hızlı ve hassas otomasyon gerektiren işlemler için idealdir.

             Adept Viper™ altı eksenli robot; montaj, malzeme taşıma, paketleme, makine bakımı ve 650 mm veya 850 mm menzilde hız ve doğruluk gerektiren diğer işlemler için ideal, yüksek performanslı eklemli bir robottur.

Viper_850

 • Mevcut PLC’nin (IEC 61131-3) bilindik ladder lojik programlama dillerini kullanarak hızla uygulamaya koyma
 • Tanı ekranı, sorunların daha hızlı giderilmesini sağlar
 • Robotu PC, PLC veya robot kontrolörü aracılığıyla kontrol etmek için Ethernet TCP/IP özelliği
 • Yüksek doğruluk, üstün yavaş hız takibi ve kolay kalibrasyon için yüksek çözünürlüklü mutlak enkoderler
 • Maksimum hız sunmak için yüksek verimliliğe sahip, düşük ataletli Harmonik Sürücüler ve hafif bir kol
 • Maksimum taşıma kapasitesi 5 kg

* Daha fazla bilgi için: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/viper