Eti Maden | Proje Sonu

           Emet kolemanit yataklarının değerlendirilmesi çalışmaları kapsamında yapılan araştırmalar sonucunda borikasit üretmek amacıyla Bandırma - Balıkesir yolu üzerinde ilçe merkezine 4 km mesafede satın alınan sahada 1 Haziran 1964 tarihinde tesislerin temeli atılmıştır. Tesisler 1967 yılında tamamlanarak deneme çalışmalara başlanmış, 12 Nisan 1968 tarihi itibariyle üretime geçilmiştir.31.01.2004 tarihi itibariyle Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

           İlçe merkezine 6 km uzaklıkta, Bandırma-Erdek karayolu üzerinde, 1969 yılında ilk Sülfürik Asit Fabrikası Tesisinin kurulumuna başlanmış, 1972 yılında da üretime geçilmiştir. Ekonomik ömrünü doldurması nedeniyle aynı yerde yeni Sülfürik Asit Tesisi kurulmuş, 2004 yılında da devreye alınmıştır.

           Günümüzde, Bandırma - Balıkesir yolu üzerinde ilçe merkezine 4 km mesafedeki fabrika sahasında Boraks Dekahidrat, Boraks Pentahidrat, Borik Asit, Amorf Boroksit, Camsı Boroksit - Susuz Boraks, Zirai Bor (Etidot-67) üretim faaliyetleri ettirmektedir.

Web adresi: www.etimaden.gov.tr

2017

İki adet *Polish Filtre, Operatör ve Pnömatik Panoları, Scada ve devreye alınması.  

*Polish Filtre genel olarak maden, kimya ve gıda sektörlerinde kullanılmaktadır. Sıvı içerisinde ince taneli olarak bulunan malzemelerin basınç ile sektör yüzeyindeki kaplamada kalarak sıvının berrak olarak alınması işleminde kullanılır.