Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Tesisi

Golden Valley Elektrik Birliği, Alaska Fairbanks’da yerel bir elektrik dağıtım iştiraki, 5.700km2 alanda 90.000 kişiye hizmet veriyor. Kış şartlarında -50°C kadar düşen sıcaklıklar nedeniyle elektrik kesintilerinde yedek gücün devreye girmesi çok önemli. GVEB'in seçtiği bataryalı yedekleme sistemi, hem maliyet hem de karbon emisyonu açısından oldukça verimli. Batarya sistemi 15 dakika boyunca 26MW( 10 bin haneye yeterli güç) veya 40MW ile 7 dakika enerji sağlayabiliyor.

Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Tesisi1

Güç Dönüşüm Sistemi
IGCT (tümleşik kapı bağlantılı tristör) ve Ni-Cd batarya olmak üzere iki önemli alt sistemden oluşmakta. IGCT çevirici DC batarya voltajı ve 60 Hz AC, GVEB arasındaki ara yüzü oluşturmakta. Güç dönüşüm sisteminin temel elemanları:

► Ni-Cd bataryalar
► DC filtre Devreleri
► Dönüştürücü kontrol ve soğutma sistemi
► Dönüştürücü trafolar
► SCADA operatör ara yüzü

enerji-depolama-şema

Batarya enerji depolama sistemi 13,760 nikel-kadmiyum enerji hücresinin dörtlü batarya bağlantısı serisinden oluşmakta. Sistem jeneratörler devreye girene kadar düzenli enerji sağlıyor. Her hücre yaklaşık bilgisayar kasası büyüklüğünde ve 72kg ağırlığında. Hücrelerde güvenilir ve çevreci bir anlayış ile geri dönüştürülmüş kadmiyum kullanılmış, ömürlerinin ise 20 yıl olduğu hesaplanmış.

Güç merkezinin sağladığı kısa süreli yedek güç, dizel jeneratörlerin devreye girmesi için yeterli zaman oluşturuyor; bu kısa süreli zaman, düşük sıcaklıklarda su borularının donmaması ve çok dağınık bir şekilde geniş alanda yaşayan, yardım almakta zorlanabilecek Fairbanks sakinleri için hayati önem taşımakta.