Sürücüsüz Traktörler ile Modern Tarım

Otonom araç teknolojisi sadece ulaşım alanında değil üretim alanında da gelişim gösteriyor. Tarımda işleme, ekme gibi işlemler için modern teknolojiyi sunan otonom traktörlerin ayrıntıları haberimizde.

Corner Editor: https://www.tuxpi.com/photo-effects/corner-editor

Otomobiller ile başlayan otonom araç teknolojisi, minibüslerin ardından kamyon ve tırlarla farklı bir boyuta taşınmıştı. Case IH tarafından geliştirilen ve ABD’nin Low’a eyaletinde gösterime giren otonom traktör ise otonom araçların gelecekte sadece seyahat ve lojistikte değil üretimde de birçok yenilik getireceğini gösterir nitelikte.

Otonom teknolojiye sahip olan traktörde sürücü kabini bulunmuyor ve tarım ekipmanlarıyla sorunsuz şekilde entegre olabiliyor. Traktör, üzerinde bulunan ultrasonik sensörler, kameralar ve Lidar ile arazinin haritasını çıkararak kendine uygun bir yol çiziyor. Daha sonra bağlantılı olduğu arazi aracıyla birlikte ve önceden kullanıcı tarafından programlandığı şekilde tarla üzerinde işlem yapıyor. İşlem sırasında arazide herhangi bir sorunla/engelle karşılaştığında sesli/görüntülü uyarı vererek duruyor ve kullanıcı müdahelesini bekliyor. Kullanıcı gereksinimlere uygun şekilde istediği müdahaleyi yaptığında traktör çalışmaya devam ediyor. En önemli avantajı ise büyük araziler için birden fazla traktör aynı arazi üzerinde uyumlu olarak çalışabiliyor.

Corner Editor: https://www.tuxpi.com/photo-effects/corner-editor

Peki otonom traktörler ne işe yarayacak?

Öncelikle otonom traktörler için günümüz teknolojisine göre tarımda makineleşmede geldiği son nokta diyebiliriz. Otonom traktörlerle gelen tarımdaki bu makineleşme ile arazi üzerinde çalışan çiftçi sayısının azalması ve operasyonel verimliliğin artması sayesinde üretimdeki maliyetler büyük oranda düşecek. Ayrıca hızlı üretim ile de üretimde harcanan zaman da büyük ölçüde azalacak.

Case IH Magnum isimli traktörün tanıtım videosu bir kaç gün önce CNH Endüstriyel Otomasyon firmasının resmi youtube kanalından yayımlandı.